poniedziałek, 26 listopada 2012

Pospekuluj, damy ci 5 proc. rocznie

Oto jak mBank nagania klientów DI BRE: w przypadku uruchomienia usługi instrumentów pochodnych (i wykonania jednej transakcji) do 30 listopada wszelkie rozliczenia pieniężne w ramach usługi maklerskiej oraz instrumentów pochodnych realizowane są za pośrednictwem dodatkowego rachunku transakcyjnego powiązanego z eKontem, a - uwaga - oprocentowanie tegoż rachunku podwyższone jest do 5% w skali roku.
Żeby nie było za łatwo  trzeba złożyć wniosek o podniesienie oprocentowania (link do wniosku klient ponoć otrzyma w zakładce Oferta dla Ciebie po aktywowaniu usługi instrumentów pochodnych).
A może zapomni aktywować, jak zobaczy co się dzieje z jego pieniędzmi po zawarciu kontraktu ;P
Wtedy i DI BRE zarobi, i mBank zaoszczędzi :)

wtorek, 20 listopada 2012

Jeszcze listopad: efekt Halloween

Jako że jeszcze mamy listopad pokusimy się o trochę spóźniony wpis ale pomocny dla zainteresowanych inwestycją w akcje. 
 Badania pokazują, że na większości rynków akcji działa tzw. efekt Halloween. Przeciętne stopy zwrotu z inwestycji w akcje są o 4,5 punkta procentowego wyższe w okresie listopad-kwiecień niż w okresie maj-październik – wynika z analizy 108 giełd na przestrzeni lat 1693-2011 przez naukowców Massey University. 
Z badań wynika, że efekt ten szczególnie nasilił się w ostatnich 50 latach. W tym okresie przeciętne stopy zwrotu z okresu zimowego były o 6,25 punkta procentowego wyższe niż w okresie letnim. Strategia polegająca na kupowaniu akcji w okresie zimowym i ich zamianie na bezpieczniejsze aktywa w okresie letnim wygrałaby w latach 1998-2011 ze strategią „kup i trzymaj” na 31 spośród 37 badanych rynków. 

Opisywany efekt jest szczególnie silny na GPW. Przeciętna stopa zwrotu w okresie maj – październik wynosi -5,75 proc., a w okresie listopad – kwiecień 11,27 proc. Prawdopodobieństwo zadziałania efektu Halloween jest u nas wyjątkowo wysokie i wynosi 72 proc. wobec 56 proc. w Europie czy 58 proc. na wszystkich badanych rynkach.  
Problem w tym, że żeby zarobić na efekcie Halloween trzeba by konsekwentnie inwestować pod niego przez kilka lat. To zjawisko nie występuje każdego roku, więc poleganie na statystyce może być zgubne w przypadku jednorazowej inwestycji. Może się stać tak, że kiedyś efekt Halloween w ogóle przestanie występować. Zniknie, gdy jego wykorzystanie stanie się zbyt masowe. 
Czy w tym roku zobaczymy efekt Halloween na GPW? Według nas aktualnie w cenach akcji polskich spółek jest już uwzględnione spowolnienie gospodarcze. O ile następny kataklizm w gospodarce światowej nie nastąpi, to niepewność obecnie występująca na rynkach akcji jest fundamentem nowej hossy.

Witamy

Witamy na oficjalnym blogu Kancelarii Gospodarczej PETRA.
Wiemy, że inwestowanie jest pasją. Z pasją będziemy starali się prowadzić naszego firmowego bloga.
Dla pasjonatów przygotowujemy (odpłatnie) raporty o wybranych spółkach i aktywach lub branżach.
Lubimy prostotę przekazu, więc blog nie będzie przegadany, a - mamy nadzieję - w pełni przejrzysty i zrozumiały. Bo najważniejsze to rozumieć to, w co się inwestuje.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).